Zpěv reprodrozdů

„Are you, are you
Coming to the tree
Where they strung up a man they say who murdered three.
Strange things did happen here
No stranger would it be
If we met at midnight in the hanging tree.“

Hunger Games – Síla vzdoru (Hunger Games – Mockingjay) 

Suzanne Collins

Nakladatelství : Fragment

Rok vydání : 2011

Počet stran (bez epilogu a poděkování) : 340

(pozor spoilery!!!)

Tuhle sérii snad nemusím ani nějak představovat. Každý o ní alespoň jednou v životě slyšel. Ať o filmovém zpracování nebo o knize. Je to asi nejznámější dystopická série.  Navíc tento díl pokračuje v napínavosti a čtivém příběhu, jako tomu bylo v předešlých dvou dílech (Aréna smrti, Vražedná pomsta). Takže každému doporučuji, aby si ji přečetl. Určitě tím nic nezkazíte. Aspoň poté můžete kritizovat chyby ve filmu.

Jen pro ty, co ještě nečetli knihu nebo neviděli film, přiblížím děj z předchozích dílů.

Panem je země skládající se z Kapitolu (srdce systému) a dvanácti krajů (a Třináctý kraj je zničen). Každý kraj dodává nějakou surovinu Panemu a všechno skvěle funguje. Každý rok při Dni sklizně se vyberou dva Splátci z každého kraje (chlapec a dívka) a ti se posílají do arény, kde bojují na život a na smrt s ostatními Splátci. Při 74. hrách je vylosován Peeta a Prim (sestra Katniss). Katniss se hned dobrovolně přihlásí místo své sestry a jde s Peetou do arény. Zde přežívají a hrají na diváky romanci, která jim pomáhá získat sponzory. Když ale přijde finále a jeden z nich musí zemřít, připraví plody rulíku a chtějí se zabít společně. To Kapitou nepřipustí a prohlásí je oba za vítěze. Jenže v některých krajích to berou jako vzpouru, kterou Kapitol toleruje a začnou se bouřit.

A tak při Turné vítězů musí Katniss s Peetou podat výborný výkon, aby uklidnili nepokoje, bohužel marně. A tak jsou v rámci Čtvrtoher  vylosováni znovu do arény. Zde se opět bojuje, ale ke konci Katniss vyhodí do vzduchu silové pole kolem arény. Vzbouřenci ji a některé vítěze zachrání z arény a odvezou do Třináctého kraje, který není tak zničený, jak Kapitol tvrdí.

A tím nám začíná právě třetí kniha. Katniss a někteří vítězové jsou v Třináctém kraji, Dvanáctý kraj je srovnán se zemí a ostatní kraje (kromě Druhého) ovládají povstalci.  A co se chce po Katniss? Aby se stala tváří a hlasem revoluce. Musí se stát Reprodrozdem. Točí Proklamy, které mají sjednotit povstalce. Zaplétá se do různých problémů. Po každé Proklamě řeší, jak to ublíží Peetovi, kterého má v držení Kapitol. A právě v těchto chvílích jsem chtěl autorku odprásknout. Nebo spíše Katniss. Nakonec je Peeta zachráněn, ale pokouší se Katniss zabít. Katniss je poslána v oddílu 451 do města, kde se po smrti jejich velitele vydává na vlastní misi : Zabít prezidenta Snowa.

Víc už asi prozrazovat nebudu, jelikož už teď máte tolik spoilerů, až to hezké není. Jen vám dám jednu radu. Nemějte žádné oblíbence, stejně asi zemřou!!!

Kniha je možná až moc politická. Některé postavy jsem přímo nenáviděl. Na prvním místě byla prezidentka Třináctého kraje, takže jsem by spokojen s tím, co jí autorka provedla. Obzvlášť potom, co provedla těm dětem. I když se to nezdá, i zde se objevuje jakási aréna. Takže je dokonalé ukončení celé série. Asi nejlepší pasáž v knize je, jak Katniss zpívá avoxovi píseň Strom oběšence a reprodrozdi utichají.

Knihu nelze hodnotit jinak než 90% 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *