Nový začátek staré legendy

Nokia byla více než deset let největším výrobcem mobilů na světě, avšak za pět let (2008-2013) zvládla zmenšit své prodeje z téměř 600 milionů na pouhých 70 milionů prodaných mobilů ročně. Podívejme se nyní na poslední rok a současnost finské legendy mobilního průmyslu.

Historie Nokie by vydala (a možná také vydá) na samostaný článek ale alespoň zkráceně ji přiblížím. Nokia se dlouho pohybovala v dřevařském průmyslu avšak zlom nastává roku 1987 s jejím prvním mobilním telefonem Mobira Cityman.

_DSF0721

Mobira Cityman

Prodeje i počty modelů Nokie prudce rostly a „již“ roku 1998 se firma stává jedničkou na trhu mobilních telefonů, kde setrvá až do roku 2012. V tomto roce je sesazena z pomyslného trůnu a to ze tří hlavních důvodů:

1)  Nokia zaspala příchod chytrých telefonů a dotykové technologie.

2) Do čela firmy nastoupil bývalý vysoký představitel Microsoftu Stephen Elop, který mobilní divizi firmy později (jak nečekaně) odprodal Microsoftu hluboce pod její skutečnou cenou.

3) Firma místo aby se soustředila na výrobu mobilů s vlastním operačním systémem MeeGo nebo s Androidem, zahájila výrobu mobilů s Windows Phone.

Tyto tři faktory stály za výrazným poklesem prodejů a již zmíněném odprodeji mobilní divize Microsoftu avizovaném na konci roku 2013 a uskutečněném na jaře roku 2014. Po odprodeji se mobily od této firmy přejmenovaly na Microsoft Lumia.

lumia-830-1jpg-I_988

nokiaZbytek firmy tzv. divize „Nokia Solutions & Networks“ se zabývá prodejem patentů staré Nokie a především výrobou telekomunikačních sítí např.: 4G sítí pro české O2, i vývojem zabezpečovací infrastruktury pro železnice. Dále vyvíjí mapy které jsou pod označeními HERE Maps k dostání na Windows Store i na Google Play. Nokia překvapila když v listopadu oznámila příchod nového tabletu N1, který je ve své kategorii dalo by se říci na špičce. O kvalitách tohoto tabletu s OS Android svědčí také to, že se prvních 20 000 kusů vyprodalo za 4 minuty a 2 sekundy.

Nokia N1

Nokia N1

 

V budoucnu se dá také předpokládat že se Nokia navrátí i s výrobou smartphonů, což ale nemůže až od roku 2016 (do té doby vlastní značku Nokia Microsoft, i když ji nevyužívá). Co dodat, snad jen popřát Nokii hodně úspěchů (i když jich bude tak jako tak mnoho).

Autor: Lukáš „Chlupatá velryba“ Franta (umělecké jméno)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *