Není obraz jako obraz
|Toužíte po věčném životě? Nemáte zábrany?
Tak si přečtěte tento román, ať nedopadnete stejně.
Obraz Doriana Graye
Oscar Wilde
Nakladatelství:Odeon
Rok vydán :2011
Počet stran:237
Údaje z vydání, které jsem četl já.
Toto dokonalé dílo vzešlo z pera geniálního autora Oscara Wildea.
O autorovi
Ten se narodil roku 1854 v Dublinu. Prakticky ho živila jeho žena a Oscar tak mohl žít v relativním luxusu. Měl dva syny (Cyril a Vyvyan). Jeho žena jej opustila a vzala sebou i Cyrila a Vyvyana. Změnili si příjmení na Hollandovi. Cyril zemřel v I. světové válce a Vyvyan šel v otcových stopách.
Ve své době byl odsuzován. Kritizoval společnost, nežil tak, jak společnost očekávala a jeho díla byla považována za brutální. Navíc udržoval velmi blízký vztah s lordem Alfredem Douglasem.
- dubna roku 1895 byl zatčen za přečin proti mravopočestnosti. Byl odsouzen na dva roky vězení a nucených prací.
Zemřel v bídě a nemoci roku 1900 a je pochován ve Francii.
Něco ke knize
Kniha je asi nejznámější autorovo dílo. I když ještě známější je pohádka Slavík a růže. Obraz Doriana Graye byl jediný román, který tento autor napsal. Byl poprvé publikován jako úvodní příběh v časopise Lippincott’s Monthly Magazine roku 1890. Pak jej autor přepsal a upravil. Kniha byla po upraveném vydání mnohými odsuzována
Děj
Prokletý obraz
Dorian byl múzou jednoho známého malíře, Basila. A tam náš příběh začíná, v ateliéru malíře Basila, který tvoří své mistrovské dílo, obraz Doriana. Právě v tomto ateliéru se mladý Dorian potkává a lordem Henrym. Lord Henry je člověk, který se rád baví a podléhá svým touhám. Navíc je filozof. A je to on, kdo vnukne Dorianovi myšlenku, že mládí je to nejdražší, co máme. Když poté Dorian spatří dokončený obraz a vidí na něm mladíka s dokonalou tváří, vysloví ono přání. Ať obraz stárne místo něj. Jak bylo vysloveno, tak se stalo.
„Vyslovil odvážné přání, aby zůstal mlád a obraz aby stárnul, aby jeho vlastní krása zůstala nedotčena a obličej na plátně aby jevil následky jeho hříchů a vášní, aby na něm byly stopy utrpení a starosti, on sám aby zůstal zachován jako květ půvabné mladosti, již si byl právě vědom a jak si přál, aby mu pouhé pomyšlení ne to bylo šílenstvím.
A přece viděl před sebou obraz s rysem krutosti kolem rtů.“
láska až za hrob
V každé knize musí být nějaký románek. I zde je a je to doopravdy Láska až za hrob. Dorian se zamiloval do mladé a nadané herečky (Sibylla), která hraje po nocích v jednom zapadlém divadle. Dorian se do ní zamiluje a každý večer chodí na její představení. Dokonce si ji chce i vzít. Ta však jednou podá otřesný výkon, a zrovna v den, kdy Dorian pozval Basila a Henryho. Po představení se Dorian se Sibyllou pohádá a ta spáchá sebevraždu.
Zatímco Dorian po čtyřicítce vypadá stále na dvacet, jeho duše na obraze je stará, ošklivá, vrásčitá a nese známku po každém hříchu. A že těch hříchů bylo. Asi nejhorší bylo, jak dohnal svou snoubenku k sebevraždě. A ne, horší bylo, co provedl Basilovi na půdě.
Nakonec však udělá Dorian správnou věc. Jedinou ve svém životě od vyřčení svého přání. Rozhodne se obraz zničit.
„Když vstoupili do místnosti, spatřili na stěně skvostný portrét svého pána, jak ho naposledy viděli, se vší tou podivuhodnou nádherou jeho mladosti a krásy. Na podlaze ležel mrtvý muž ve večerním úboru a s nožem v srdci. Byl povadlý, vrásčitý a měl odporný obličej. Teprve, když si prohlédli jeho prsteny, poznali, kdo to je.“
A to by bylo snad všechno k dílu, které bylo odsuzováno, jen proto, že kritizuje společnost, že nabádá ke svobodnému životu a staví se proti předsudkům a hlavně proti narcismu.
Kniha byla i několikrát zfilmována. A určitě si ji přečtěte, stojí za to, jsou v ní zajímavé myšlenky a na to, že byla sepsána v 19. stol., je v mnohých ohledech platná dodnes. Pan Wilde věděl jak psát, jelikož kniha pohltí a nepustí. Přečtěte si ji, jelikož na střední škole se jí nevyhnete a mám za to, že je to povinná četba k maturitě.
Knihu hodnotím tak, jak si zaslouží a to 99%
A taková perlička na závěr:
„V okamžiku, kdy si člověk sedne a začne přemýšlet, je hned samý nos nebo samé čelo nebo prostě něco děsného.“
Citát Oscara Wildea : „Žít, to je to nejvzácnější věc na světě, neboť většina lidí jenom existuje.“