Není obraz jako obraz

Toužíte po věčném životě? Nemáte zábrany?

Tak si přečtěte tento román, ať nedopadnete stejně.

Obraz Doriana Graye

Oscar Wilde

Nakladatelství:Odeon

Rok vydán :2011

Počet stran:237

Údaje z vydání, které jsem četl já.

 

Toto dokonalé dílo vzešlo z pera geniálního autora Oscara Wildea.

 

O autorovi

 

Ten se narodil roku 1854 v Dublinu. Prakticky ho živila jeho žena a Oscar tak mohl žít v relativním luxusu. Měl dva syny (Cyril a Vyvyan). Jeho žena jej opustila a vzala sebou i Cyrila a Vyvyana. Změnili si příjmení na Hollandovi. Cyril zemřel v I. světové válce a Vyvyan šel v otcových stopách.

Ve své době byl odsuzován. Kritizoval společnost, nežil tak, jak společnost očekávala a jeho díla byla považována za brutální. Navíc udržoval velmi blízký vztah s lordem Alfredem Douglasem.

  1. dubna roku 1895 byl zatčen za přečin proti mravopočestnosti. Byl odsouzen na dva roky vězení a nucených prací.

Zemřel v bídě a nemoci roku 1900 a je pochován ve Francii.

Oscar Wilde

Něco ke knize

Kniha je asi nejznámější autorovo dílo. I když ještě známější je pohádka Slavík a růže. Obraz Doriana Graye byl jediný román, který tento autor napsal. Byl poprvé publikován jako úvodní příběh v časopise  Lippincott’s Monthly Magazine roku 1890. Pak jej autor přepsal a upravil. Kniha byla  po upraveném vydání mnohými odsuzována

 Obraz Doriana Graye

Děj

Prokletý obraz

Dorian byl múzou jednoho známého malíře, Basila. A tam náš příběh začíná, v ateliéru malíře Basila, který tvoří své mistrovské dílo, obraz Doriana.  Právě v tomto ateliéru se mladý Dorian potkává a lordem Henrym. Lord Henry je člověk, který se rád baví a podléhá svým touhám. Navíc je filozof. A je to on, kdo vnukne Dorianovi myšlenku, že mládí je to nejdražší, co máme. Když poté Dorian spatří dokončený obraz a vidí na něm mladíka s dokonalou tváří, vysloví ono přání. Ať obraz stárne místo něj. Jak bylo vysloveno, tak se stalo.

dorian-gray-ben-barnes

„Vyslovil odvážné přání, aby zůstal mlád a obraz aby stárnul, aby jeho vlastní krása zůstala nedotčena a obličej na plátně aby jevil následky jeho hříchů a vášní, aby na něm byly stopy utrpení a starosti, on sám aby zůstal zachován jako květ půvabné mladosti, již si byl právě vědom a jak si přál, aby mu pouhé pomyšlení ne to bylo šílenstvím.

A přece viděl před sebou obraz s rysem krutosti kolem rtů.“

láska až za hrob

V každé knize musí být nějaký románek. I zde je a je to doopravdy Láska až za hrob. Dorian se zamiloval do mladé a nadané herečky (Sibylla), která hraje po nocích v jednom zapadlém divadle. Dorian se do ní zamiluje a každý večer chodí na její představení. Dokonce si ji chce i vzít. Ta však jednou podá otřesný výkon, a zrovna v den, kdy Dorian pozval Basila a Henryho. Po představení se Dorian se Sibyllou pohádá a ta spáchá sebevraždu.

 

Zatímco Dorian po čtyřicítce vypadá stále na dvacet, jeho duše na obraze je stará, ošklivá, vrásčitá a nese známku po každém hříchu. A že těch hříchů bylo.  Asi nejhorší bylo, jak dohnal svou snoubenku k sebevraždě. A ne, horší bylo, co provedl Basilovi na půdě.

Nakonec však udělá Dorian správnou věc. Jedinou ve svém životě od vyřčení svého přání. Rozhodne se obraz zničit.

dorian_gray-4

 

„Když vstoupili do místnosti, spatřili na stěně skvostný portrét svého pána, jak ho naposledy viděli, se vší tou podivuhodnou nádherou jeho mladosti a krásy. Na podlaze ležel mrtvý muž ve večerním úboru a s nožem v srdci. Byl povadlý, vrásčitý a měl odporný obličej. Teprve, když si prohlédli jeho prsteny, poznali, kdo to je.“

 

A to by bylo snad všechno k dílu, které bylo odsuzováno, jen proto, že kritizuje společnost, že nabádá ke svobodnému životu a staví se proti předsudkům a hlavně proti narcismu.

 

Kniha byla i několikrát zfilmována.  A určitě si ji přečtěte, stojí za to, jsou v ní zajímavé myšlenky a na to, že byla sepsána v 19. stol., je v mnohých ohledech platná dodnes. Pan Wilde věděl jak psát, jelikož kniha pohltí a nepustí. Přečtěte si ji, jelikož na střední škole se jí nevyhnete a mám za to, že je to povinná četba k maturitě.

Knihu hodnotím tak, jak si zaslouží a to 99%

A taková perlička na závěr:

„V okamžiku, kdy si člověk sedne a začne přemýšlet, je hned samý nos nebo samé čelo nebo prostě něco děsného.“

Citát Oscara Wildea : „Žít, to je to nejvzácnější věc na světě, neboť většina lidí jenom existuje.“

 

"Lidé umírají na zdravý rozum."

„Lidé umírají na zdravý rozum.“

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *