Koralina – Neil Gaimen

Vydejte se s autorem do světa za zamčenými dveřmi!

Já vím, už dlouho nevyšla žádná recenze, ale napadlo mě, že by vás tato kniha mohla i zajímat, jelikož se jedná o pohádkový příběh s prvky fantasy a trochu i něčeho strašidelného.

Nějaké základní informace o knize

Název: Koralina

Autor: Neil Gaimen

Počet stran: 154

Nakladatelství: Polaris

Rok vydání: 2003

Hodnocení: 70%

Ke knize jsem se dostal naprostou náhodou u nás v knihovně, kdy jsem hledal něco na čtení, jak jinak. Oko mé spatřilo několik knih od tohoto vyhlášeného autora. Nakonec jsem se chopil této tenounké knížečky a pustil se do čtení.

Jen taková vsuvka na okraj, existuje už trochu starší film, který mě osobně se líbí. Jmenuje se nečekaně Koralina a svět za tajnými dveřmi. Metoda, jakou byl film natočen, mi je velmi sympatická a je rozhodně originální.

Navíc je i velmi přesný, co se týká knižní předlohy a je v něm i něco navíc, takže pokud nemáte doma co dělat, sedněte k počítači a koukněte na film.

Ale zpět ke knize. Kniha je doopravdy tenká, má velká písmena a dost velké řádkování. Co si budeme nalhávat, je to hlavně pro děti, i když i milovník fantasy si tam najde nějakou tu myšlenku.

„Z téhle knihy dostanete mrazení v zádech, které vám odtamtud sklouzne až do bot, nasedne do taxíku a odjede na letiště. Má v sobě jemnou hrůzu nejlepších pohádek a je to mistrovské dílo. Až ji dočtete, už nikdy se na knoflíky nebudete dívat jako dřív.“

Terry Pratchett

Celý děj je o dívce Koralině, která se s rodiči přestěhuje do nového domu. Jenže rodiče ji prostě přehlížejí a naše průzkumnice se nudí. Na obchůzce domu nalezne zamčené dveře, které po odemčení vedou do cihlové zdi. Jenže jen na oko, ve skutečnosti jsou vchodem do kouzelného světa, který je kopie toho našeho, ale v  mnohém se liší a je také lepší. Žije v něm Druhá matka, která má místo očí knoflíky.

Jenže nic není tak skvělé, jak se na první pohled zdá. Druhý svět je vězením a tak musí Koralína čelit nebezpečí nachystané Druhou matkou, aby zachránila nejen sebe, ale i ostatní.

Víc už neprozradím, i když jsem myslím řekl víc, než je zdrávo. Rozhodně knihu doporučuji jako oddechové čtení na jedno odpoledne, když už vás povinná školní četba prostě a jednoduše nebaví. Je psána poutavě a jednoduše. Autor se nevyžívá ve složitých a zdlouhavých popisech nějakého prostředí, vylíčí to jednoduše a přesto srozumitelně pro každého, kdo oplývá alespoň špetkou fantazie.