Halloween

Svátek považovaný za až příliž Americký? Nikoliv, i u nás má své kořeny. Podívejme se na nějaké zajímavé tradice.

Halloween je velmi oblíbený svátek dnes již po celém světě. Jen my v naší maličké zemičce ho neustále bojkotujeme se slovy: „My máme svoje české Dušičky.“ Povím vám jednu zajímavou věc, Halloween není ekvivalentem Dušiček, jelikož Svátek všech zemřelých nalezneme v Americe také. Tak jak to tedy je?

Svátek Halloween se tradičně slaví 31.10., na původní datum se podíváme později. Slovo Halloween vzniklo z All Hallows‘ Eve (Večer všech svatých). Sic všude naleznete definici, že se jedná o anglosaský svátek, ale není tomu tak. Jedná se o svátek keltský (kdo pokulhává v dějepise, anglosasové jsou nástupci Keltů na Britských ostrovech, „uhlavní nepřátelé“).

Jednalo se o svátek Samhain (sauin/sowein), který můžeme na kalendáři z Coligny nalésti jako Samonios. Ten připadal na druhý úplněk po podzimní rovnodennosti nebo na úplněk ve znamení Ngetalu (novodobý konstruk), jinak také na dvanáctý úplněk v roce. Samhain je oslavou začátku zimy a keltským  koncem roku. Někteří jej automaticky považují i za počátek nového roku (založeno na poznámkách antických autorů), každopádně osobně si myslím, že nový rok začal až o zimním slunovratu, který nás teprve čeká. Období mezi Samhainem a Alban Arthuan (zimní slunovrat) se označuje jako období Chaosu, kdy závoj mezi světy je tenký a můžete skrze něj tedy volně projít, stejně tak entity z jiných světů mohou vstoupit k nám (dle pověr). Šlo také o třetí sklizeň, která se označuje jako sklizeň krve a masa, jelikož se zabýjel dobytek na zimní papkání. Dnes je chápána jako sklizeň nouze/potřeby, jelikož sklízíme to, co potřebujeme k přežití zimy.

Ano, dnešní podobu Halloweenu vtiskli doopravdy Američané, ale jen co se té velkoleposti týká. Jinak tradice jsou vesměs původní.

1. Dlabání dýně

Můj nejoblíbenější zvyk spojený s Halloweenem. Tato tradice sahá hluboko do minulosti, kdy se tradičně zapalovaly velké ohně, které měly zahnat síly temnot zpět do Zásvětí, aby neškodily lidem. Tato tradice se spojila s vírou, že dýně s vyřezaným obličejem zastraší vše zlé a ochrání domov. Bum bác, máme tu tradičního Jacka, přízrak Halloweenu. Dodnes lidé věří, že dlabaná dýně chrání obydlí před zlými duchy a přivede domů jen duchy zemřelých příbuzných.

Později se na tradici dýně a svíce nabalil příběh Jacka O’Lantera, který je ale již čistě americký, až to hezké není.

2. Svíce a světýlka

Tak to neodmyslitelně patří k tomuto období. Původně se svíčky v oknech zapalovaly pro ochranu před zlými duchy. Později se začalo umisťovat několik svíček před dveře pro duchy předků, aby nalezli cestu zpět domů k milující rodině (s tím se pojí i tradice oltářů předků). Nakonec to přerostlo v bohatou výzdobu domů různými světýlky, které mají spíše člověka okouzlit a upoutat jeho pozornost než chránit. Přesto mohou stále sloužit jako „navigace“ pro duchy.

3. Nošení kostýmů a masek

Nebudete mi asi věřit, ale i toto si odnesli amíci z Evropy. Spojilo se to s jejich klasickou náturou vše zveličovat a udělat velkolepé a dnes to vypadá, jak to vypadá. Tradičně se totiž nosily nějaké masky vyrobené z kůží zabitých zvířat, lidé si malovali obličeje pomocí krve a uhlí, či jiných přírodních barviv (viz. tetování Piktů). Plnilo to dva základní účely:

1) Byla to oslava, poslední veselé popíjení před krutou zimou. Prakticky to pro ně mělo význam, jako naše masopustní průvody, jen to šoupli o pár měsíců dřív. Lidé prostě slavili, dokud mohli, přes zimu se totiž mohlo klidně stát, že umřou.

2) Jednalo se o ochranu proti zlým duchům. Ano, tehdy byli hodně pověrčiví. Maska a i namalovaná tvář měla zajistit, že si vás duchové nebudou všímat, neb vás považují za jednoho z nich. Zároveň to mělo chránit před kletbami zlých čarodějnic, které tuto temnou noc používaly pro své temné praktiky.

4. Jedna porce večeře navíc

V počátcích se tradičně připravovalo o trochu více jídla, aby se poté jedna porce mohla dát před dveře pro zbloudilé duchy předků. Později se z toho vyvinul tradiční zvyk  „Trick or Treat“, což se do češtiny překládá „Koleda, nebo Trest“. Toto koledování se u nás sice neuchytilo (zatím), ale je to něco, co neodmyslitelně patří k těmto oslavám a co dělá tento svátek atraktivnější pro děti.