Čtyřka není pouhé číslo

Čtyřka – Divergentní povídky  (Four – A Divergent Collection) 

Veronica Roth

Nakladatelství : CooBoo

Rok vydání : 2014

Počet stran : 191

Překladatelka : Radka Kolebáčová

(pozor obsahuje spoilery)

Kniha je docela žhavou novinkou na českých pultech. Byla velmi očekávaná hlavně milovníky Povstalecké trilogie (Divergence, Rezistence a Aliance). Hned od jejího vydání se vedou vášnivé diskuze. Jedni knihu zbožňují, druzí ji považují za autorčin pokus vydělat co nejvíc peněz.

A kde je pravda?  To je subjektivní názor, ale já si myslím, že to krásně  vysvětluje otazníky z předešlých knih.

Povstaleckou trilogii nepovažuji za svoje top knihy, ale i tak si stojím za názorem, že se nic nestane, když si to přečtete. Děj této trilogie zde zatím nebudu rozebírat, protože tento článek pojednává hlavně o mladší sestřičce těchto knih.

O knize jsem se dozvěděl přes Databázi knih, kde psali, jak je to dokonalá kniha. Když jsem pak jeli na školní výlet do Vlašimi, neodolal jsme a již byla v mém batohu. Knihu jsem přečetl za den a půl.  Kniha se četla sama, autorka píše čtivě. Když bych ale knihu porovnal s Divergencí, byla slabší.

A o čem teda kniha je ?

Záhadná postava Čtyřky se objevuje ve všech dílech Povstalecké trilogie. Nikdy se ale neodhalila všechna jeho tajemství. Známe jeho pravé jméno, odkud je a co mu prováděl jeho otec, ale víc nic.  A právě proto vznikla tato kniha. Sama autorka již v úvodu píše, že původně měl Povstaleckou trilogii vyprávět právě Čtyřka.

Kniha je rozdělena do čtyř povídek (Přeběhlík, Nováček, Syn, Zrádce) + příběhy z Divergence z pohledu Čtyřky. První tři se odehrávají před knihou Divergence. Popisují Tobiasovo zázemí, Obřad volby, přechod do Neohroženosti, výcvik a boj s Ericem. Ano fanoušci této trilogie se konečně dozví, proč Eric nesnáší Tobiase.  Čtvrtá povídka je již souběžná s dějem Divergence. Od této povídky mě kniha nebavila jako předtím, jelikož ten příběh jsem už četl.

Ke knize bych měl pár připomínek :

1. Některé pasáže ztrácí napínavost už jen tím, že víte, jako to dopadne. Uvedu například Obřad volby. Člověk již ví, kterou frakci si Tobias zvolí.

2. Přišlo mi, že autorka změnila postavy, posunula příběh o dva roky zpět a znova odvyprávěla příběh Divergence.

3. V knize mi chyběla nějaká hlubší myšlenka, ale co se dá od těchto knih čekat.

Knihu bych doporučil všem milovníkům této série a také těm, kteří se odhodlávají k přečtení všech knih z této trilogie.

Knihu hodnotím kladně. Dávám ji  75 %

A na závěr : Divergence je již i film

Rezistence ve filmovém zpracování vyjde v březnu 2015

3895

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *