Brzy budou Velikonoce…

V tomto článku bych Vám chtěla říct něco o velikonočních tradicích u nás, v zahraničí a Velikonočních symbolech.

Velikonoční symboly:

Beránek – V křesťanství je jedním ze symbolů Ježíše Krista, protože obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.

Vajíčko –  Znamená symbol nového života, protože obsahuje samotný zárodek života.

Kočičky – Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela po jejich spálení o Popeleční středě.

Zajíček – V pohanských rituálech symbolizoval příchod jara.

aadf

Velikonoční tradice:

V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno chlapci a muži chodí po domech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbových proutků. Pomlázka je dlouhá a ozdobená rukojetí a barevnými stužkami. Nejznámější velikonoční koledou, kterou muži zpívají je tato krátká říkanka: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

Podle pověsti mají být dívky na Velikonoce šlehány, aby zůstaly celý rok zdravé. Ženy mohou také po vyšlehání muže polít studenou vodou ve kbelíku.

dsfg

Tradice v zahraničí:

V Norsku se na Velikonoce kromě malování kraslic také řeší vraždy. V televizi vysílají kriminální a detektivní příběhy jako je například Hercule Poirot. Noviny píšou články, ze kterých mohou lidé zkusit vyřešit, kdo je pachatelem.

V Anglii ženy muže přivazují k židlím a požadují od nich peníze jako výkupné.

V Rusku je pečen velikonoční chléb zvaný pascha. Peče se v několika různých velikostech, pro každého člena rodiny a jeden velký pro celou rodinu. Zdobí se ornamenty, věnci, květinami a ptáčky z těsta. Pascha se peče jen na Velký pátek.

velikonoce_20130106-21

 

 

 

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *